Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj nieznajomy.
rejestracjalogowanieRSSFB
Autor: Hobbit
Historia dodatku
na podstawie artykułu Tarnooba Jedwabislava



Jack Sparrow na emeryturze… znaczy proponowany dowódca PrzystaniHorn of the Abyss po raz pierwszy zostało zapowiedziane całemu światu na przełomie kwietnia i maja 2008 roku. Posty pojawiły się m.in. na rosyjskojęzycznym DF2.ru oraz na Heroes Community. W każdym z nich główni autorzy projektu – Docent Picolan i hippocamus – ogłosili, iż w dodatku oraz jego kolejnych wersjach zawierać się będzie m.in. mnóstwo nowych artefaktów i obiektów, alternatywne jednostki jak z Heroes 4, nowe machiny oblężnicze, Strażnicy miast – unikatowe jednostki broniące miasta, nowe zaklęcia (dotychczas uważane za niemożliwe do wykonania), nowi bohaterowie, specjalna amunicja dla poszczególnych jednostek i wiele innych nowości. Najważniejszym dokonaniem twórców miało być jednak dodanie aż trzech zupełnie nowych miast – Cove (piracka Przystań), Kronverk (lodowe miasto krasnoludów) i Cathedral (miasto mrocznej inkwizycji). Każde miasto miało się ukazać w kolejnych wersjach.

Wiele z tych nowości – m.in. nowe jednostki alternatywne czy miasto piratów – miało się ukazać już w pierwszej odsłonie dodatku. Ta natomiast została zapowiedziana na zimę 2008/2009 roku. Już na samym początku ilość zapowiadanych zmian w tak krótkim czasie wywołała niepewność ze strony bardziej doświadczonych i mniej ufnych fanów…



Największe kontrowersje wzbudziła jednak przede wszystkim zapowiedź, iż HotA ma być dodatkiem niezależnym od WoG-a. Wszelkie dotychczasowe modyfikacje czy też „dodatki” były tylko jego rozszerzeniem i wydawało się, iż jedynie Slava, główny i właściwie jedyny programista w dawnym WoG Teamie, potrafi dodawać nowe jednostki czy artefakty oraz wprowadzać tak niebywałe zmiany w kodzie gry bez znajomości jej kodu źródłowego, bazując tylko na skomplikowanym systemie heksadecymalnym.

Oprócz tego po ukazaniu się wersji WoG-a 3.58F w 2006 roku na licznych forach z nim związanych pojawiało się mnóstwo projektów nowych miast. Większość z nich nie wyszła poza fazę planów, u nielicznych pojawiły się jakieś grafiki. Takie modyfikacje jak egipski Bastion, inne nadmorskie Haven czy też Two Islands, nasz rodzimy projekt, pomimo dobrych perspektyw oraz sporego zaangażowania ze strony twórców nigdy nie zostały wydane w jakiejkolwiek formie. Niektóre z nich – jak np. Quicksilver czy Grove – doczekały się wczesnych i mimo wszystko niestabilnych wersji, przyszłość innych – choćby i różnych projektów odtwarzających Forge – była bądź wciąż jest wielką niewiadomą.

Pan od oświetlenia z KatedryMimo to HotA Crew utrzymywało, iż ich programiści potrafią nawet więcej niż Slava i że złamali wszelkie limity dotyczące jednostek, miast czy zaklęć. Na dodatek odcinało się od samego WoG-a, uważając wiele jego rozwiązań za nieinteresujące, choć jednocześnie z nich korzystało (niektórymi z nowości mieli być m.in. zupełnie nowi dowódcy czy też system doświadczenia jednostek). To wszystko spotkało się ze skrajnymi opiniami w środowisku fanowskim, począwszy od entuzjazmu, nadziei i oczekiwań na rewolucję, na sceptycyzmie graniczącym wręcz z niechęcią do dodatku skończywszy. Wielu wyszukiwało kolejnych dat premiery, wielu również próbowało przekonać innych do tego, że projekt nigdy nie wypali. Na niektórych stronach HotA stała się synonimem gruszek na wierzbie. Mimo wszystko jednak już wtedy odcisnęła duże piętno na scenie moderskiej Heroes 3 – ilość pytań w Google o nią była wyjątkowo duża.



Projekt, jak można było się spodziewać, dopadły opóźnienia. Wszelkie screenshoty i materiały związane z dodatkiem publikowano coraz rzadziej. Data wydania została przesunięta z zimy na wiosnę 2009 roku, częściej zaś padało słowo „prawdopodobnie”. Sceptyków było coraz więcej, entuzjastów – coraz mniej. Po przekroczeniu terminu wyznaczonego na kwiecień-maj informacji na forach innych niż rosyjskie DF2.ru (które jest zresztą oficjalnym forum HotA Crew) na próżno było szukać – jedynie niektórzy entuzjaści pokazywali jakieś grafiki znalezione w sieci. Wszystko zdawało się zwalniać. Twórcy milczeli jak grób.

Dziadek Mróz z Kronverku i jego… młot bojowy dla niegrzecznych dzieci14 lutego 2010 roku Alex-ander, główny grafik 3D, opublikował na DF2.ru pełne animacje niektórych przestarzałych jednostek z dodatku. Dyskusja o dalszych losach projektu ożywiła się. Tydzień później do fanów dotarły smutne wieści – zarówno Alex-ander jak i Docent Picolan w wyniku sporów wewnętrznych postanowili opuścić HotA Crew. Nie oznaczało to co prawda końca prac nad dodatkiem, lecz według twórców jedynie wydanie miasta piratów było pewne. Rolę głównodowodzącego przejął hippocamus, który diametralnie zmienił politykę kontaktu z fanami, zmniejszając liczbę zapowiadanych innowacji o ponad połowę i nie zdradzając planów dotyczących późniejszych wersji dodatku. Wielu zinterpretowało tę wiadomość jako deklarację, jakoby HotA została wydana tylko w jednej wersji i nie była później rozwijana.

25 lutego na YouTube ukazał się filmik przedstawiający Cove w grze autorstwa Alex-andra. Na samym wstępie za autorów podano zespół HotA i grafika, co jednoznacznie sugeruje jego wystąpienie z teamu. Trailer ten jednak przyniósł sporo nadziei i znacznie zmniejszył grono sceptyków, a także stanowił niejaką konkurencję dla nagrania pokazującego egipskie miasto Bastion wypuszczonego przez grupę CoreWoG zajmującą się WoG-iem 3.59.

Wszelkie późniejsze newsy sugerowały, iż HotA wchodzi w fazę beta-testów, nowe miasto jest już w pełni ukończone i że do ukończenia dodatku pozostały tylko poprawa błędów w kodzie gry, dołączenie nowej kampanii oraz parę mniejszych innowacji. Problemem okazało się być życie prywatne poszczególnych członków grupy, w tym głównego programisty – Entusera, który biorąc „krótki urlop” spowolnił w pewnym stopniu prace nad dodatkiem.



Moment przełomowy nastąpił 20 lipca 2010 roku. Na wielu forach dotyczących Heroes 3 tajemniczy osobnik kryjący się za wieloma nickami i będący prawdopodobnie jednym z testerów wstawił linki do wersji alpha dodatku. Ta rozprzestrzeniła się niezwykle szybko drogą prywatną. Cała akcja spowodowała kolejne spory w zespole. Mimo to jednak wyciek był ostatecznym dowodem na to, iż programistom udało się dodać kolejne nowe miasto do gry i że dodatek jest w dalszym ciągu rozwijany.

Ćwir, ćwir? A może bul, bul?Radość była jednak krótka. Po przecieku na zachodnich forach nastąpił długi czas ciszy, a co za tym idzie – kolejne powątpiewania. W międzyczasie oficjalne forum projektu nie działało na zachodzie, co przemawiało za zdaniem sceptyków, iż dodatek nigdy nie wyjdzie. Przez kolejne miesiące brakowało jakichkolwiek informacji, a w wielu serwisach tematy o projekcie były czasem zamykane przez samych administratorów. Członkowie zespołu zajmowali się życiem prywatnym, entuzjazm zaś zredukował się do minimum.

Jesienią 2011 roku tematy o Rogu ożyły, m.in. za sprawą przywrócenia oficjalnego forum do życia. 5 października XEL, osoba odpowiedzialna za fabułę w zespole, opublikował informacje dotyczące ważnych artefaktów oraz bohaterów, którzy się pojawią w dodatku. Nieco później obwieścił, iż Docent Picolan powrócił do zespołu, a do tego dołączył do niego Axolotl, utalentowany grafik 3D. Oprócz tego okazało się, że Alex-ander wciąż pomaga zespołowi i mimo braku czasu stara się uczestniczyć w projekcie.

Najprawdopodobniej za sprawą właśnie Picolana zaczęły się pojawiać kolejne informacje dotyczące dodatku, w tym plany na przyszłość czy też kolejne grafiki. HotA Crew znowu otworzyło się na fanów, którzy coraz chętniej zadawali pytania i angażowali się w formę projektu niemalże bezpośrednio, rzucając własne pomysły. Pojawiły się również niepotwierdzone pogłoski, iż HotA ma być wydana na Nowy Rok…



Wersja 1.0 beta została wydana wieczorem 31 grudnia 2011 roku w wersji rosyjskiej. Autorzy zapewnili, iż wszelkie braki i błędy będą naprawiane w patchach, które zostaną wydane w najbliższym czasie, podobnie zresztą jak tłumaczenie…

Ork wymachujący siekierą przed nosem28 lutego KomandoRR, lider zespołu zajmującego się odtworzeniem Forge, ogłosił na Heroes Community, iż jego projekt został zaadoptowany przez HotA Crew z racji jego bardzo dużego rozwoju. Oznacza to, że planowanym na wersję 2.0. miastem została, trochę niespodziewanie, Niebiańska Kuźnia, która pierwotnie miała pojawić się w oficjalnym dodatku Armageddon’s Blade. Nie zostały jednak podane konkrety dotyczące ani wydania kolejnej wersji, ani też ostatecznego przetłumaczenia dodatku na język angielski. Przy okazji zdementowano też plotki, jakoby projekty Kronverk lub Cathedral zostały całkowicie porzucone.

1 sierpnia ukazała się rosyjska wersja 1.1 dodatku. Zmiany nie były liczne, jakkolwiek pojawiły się nowe elementy w grze. Prócz tego poprawiono wiele błędów i grafik z oryginalnego Cienia śmierci.



Przez następne miesiące nastąpił kolejny okres milczenia. Trudno było się spodziewać przetłumaczenia wersji 1.1 na język angielski przed premierą wersji 1.2, niemniej cierpliwość fanów powoli się kończyła. Jedynymi oznakami życia twórców projektu poza forum DF2 były odpowiedzi członków zespołu na pytania natury technicznej oraz parę grafik zapowiadających nadchodzące miasto Forge.

Goblin z Forge. Nic śmiesznego.Pojawiły się plotki ze strony byłych członków zespołu oraz testerów, iż na gwiazdkę pojawi się zarówno rosyjska, jak i przetłumaczona nowa wersja projektu. Z zapowiadanych rzeczy na tę odsłonę dodatku można wymienić na pewno kolejną kampanię, nowe scenariusze, nowe obiekty i nowe potwory neutralne. Sam zespół HotA Crew jednocześnie potwierdził, że najnowsza wersja wciąż nie będzie zawierać edytora map dostosowanego do wprowadzonych nowości.

Co prawda na Gwiazdkę nic się nie wydarzyło, lecz parę dni później zaczęły się pojawiać screeny z nadchodzącej wersji. W końcu dnia 31 grudnia 2012 roku, dokładnie rok po premierze dodatku, ukazała się wersja 1.2. Co prawda zabrakło w niej nowych kampanii, jednostek czy też artefaktów, jednakże dodała do gry wiele innowacji – nowy format map wraz z warunkami zwycięstwa, nowe obiekty, mnóstwo nowych dekoracji, poprawek graficznych i technicznych, a także obsługę negatywnych efektów szczęścia oraz generator map losowych. Całość była co prawda na tyle zabugowana, że instalator został zreuploadowany zaledwie trzy dni po premierze, tym niemniej jednak ta odsłona dodatku również spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród sceny fanowskiej Heroes of Might and Magic. Autorzy zapewnili, że następna wersja dodatku będzie również wersją 1.2, lecz w pełni przetłumaczoną na angielski. W zachodniej części fandomu na nowo rozpoczął się czas wielkiego oczekiwania…



Tak bezpardonowo pod spódnicę zaglądać?!Jesienią 2013 roku temat Rogu Otchłani wreszcie powstał na nowo. Na witrynie Hoty w rosyjskim serwisie VK zaczęły się pojawiać nowości dotyczące nadchodzącej wersji oraz sporo ciekawostek związanych z dotychczasowymi odsłonami dodatku. Zapowiedziano ponownie edytor map oraz angielską wersję 1.3, przy okazji przedstawiono również zupełnie nowe artefakty. Planowano premierę następnej odsłony na końcówkę 2013 roku. Ostatecznie odbyła się ona tuż po północy 1 stycznia 2014 roku i wyszła zarówno w wersji rosyjskiej, jak i – po raz pierwszy – angielskiej. Nowości było niezwykle sporo, ale przy tym gra była na tyle zabugowana, że już po paru dniach zamieszczono patch w wersji 1.3.1. Tym niemniej jednak ostatecznie HotA stała się pełnoprawnym dodatkiem, który dotarł do szerszego fandomu nie tylko w Rosji, ale i na całym świecie.
© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Komnaty "Horn of the Abyss". Redakcja, kontakt